Igen fontos a beteg vizsgálatra való felkészülése.
A vizsgálat során fontos az orvos és a beteg szoros együttműködése, ehhez mindkét oldalról jó szándék és megfelelő információátadás szükséges.
A pontos kórelőzmény ismerete a vizsgálat eredményességének legfontosabb eleme. Ezért készítsék össze a korábbi orvosi dokumentumaikat, labor és egyéb leleteket, ezeket hozzák el a vizsgálatra. Próbálják meg panaszainkat néhány pontba összefoglalni. A szétfolyó panaszáradat megnehezíti vagy adott esetben lehetetlenné teszi az orvos számára a lényeges események kiemelését, ami a beteg számára önveszélyes lehet. A másik véglet az, amikor a beteg tüneteinek, panaszainak csak egy részét mondja el, és olyan – az orvos számára lényeges, a beteg szerint viszont nem fontos – tünetek maradhatnak titokban, ami megnehezíti a korrekt diagnózis felállítását.
Próbáljanak kapcsolatot teremteni a panaszok és a napi történések (pl. fizikai mozgás, lépcsőzés, testhelyzet, időváltozás, stressz, napszak stb.) között.
Pontosan rögzítsék az esetleg szedett gyógyszereket: gyógyszerek neve, hatóanyag tartalma (=erőssége), szedésének ideje (reggel, este?), adagja (naponta 1x, 2x, 3x?). Tudni kell, hogy ma a patikában ugyanazzal a hatóanyaggal számos kereskedelmi néven szerepelhet gyógyszer, ezért fontos a hatóanyag nevének ismerete. Ilyen módon elkerülhető, hogy azonos hatóanyag tartalmú
gyógyszert rendeljünk, ami felesleges kiadást eredményez.
A vizsgálat előtti héten az otthon is elvégezhető méréseket (testsúly, vérnyomás, pulzus, esetleg hőmérséklet) ismételten végezzék el, és azokat a mérés időpontjával együtt rögzítsék.
– Dr. Bedő Zoltán –